Wyniki badań: palą śmieci w domowych piecach, chociaż się do tego nie przyznają
Co Polacy spalają?
Według informacji wskazanych przez respondentów, którzy przyznali się do palenia śmieci w swoim gospodarstwie domowym, w piecach najczęściej spalane są odpady papierowe, takie jak karton czy makulatura - robi to aż 70% osób. Drugie miejsce (53%) zajmują drewniane odpady gabarytowe, a trzecie (25%) tworzywa sztuczne, takie jak plastikowe butelki, foliowe opakowania czy torebki po przyprawach. W przydomowych ogniskach najczęściej spalane są zaś odpady zielone (77%) oraz papierowe (41%).
Tymczasem wszystkie te odpady powinny trafić do segregacji - papierowe do niebieskiego pojemnika, plastikowe do żółtego, odpady zielone do brązowego pojemnika lub do kompostownika, a odpady gabarytowe do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Dlaczego palimy śmieci?
Główne motywacje stojące za spalaniem odpadów w gospodarstwach domowych związane są z kosztami i wygodą. Połowa respondentów twierdzi, że pali odpady w piecach, ponieważ jest to darmowe paliwo. Dla 37% osób to prosty sposób na pozbycie się odpadów, a 26% uważa, że wyrzucanie odpadów, które można spalić, to marnotrawstwo. Zdarzają się również osoby, które chcą się w ten sposób pozbyć odpadów po niebezpiecznych substancjach (24%).
Przyczyną niska świadomość
Źródłem problemu wydaje się niska świadomość osób palących odpady na temat przepisów prawa w tym zakresie oraz konsekwencji wynikających z tej praktyki. Spośród wszystkich ankietowanych, którzy zadeklarowali spalanie śmieci, jedynie 20% zdaje sobie sprawę z tego, że zgodnie z polskim prawem nie wolno palić na własną rękę w domu ani na wolnym powietrzu żadnego rodzaju odpadów, również roślin z ogrodu. Co ciekawe, 52% z nich już wie, że palenie odpadów jest szkodliwe dla naszego zdrowia, a 41% - że palenie odpadów powoduje zanieczyszczenie powietrza. Jednak równocześnie aż 75% badanych przyznających się do palenia śmieci zdaje sobie sprawę z tego, że może to skutkować karą grzywny.
„Zachowania i poglądy osób spalających odpady pokazują, że jeśli chodzi o edukację społeczną, mamy jeszcze wiele do zrobienia - komentuje wyniki badania Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. - Z jednej strony wiedza o tym, że spalanie śmieci zanieczyszcza powietrze i szkodzi zdrowiu jest już dosyć powszechna, z drugiej jednak aż 80% osób palących śmieci nie wie, że jest to zakazany proceder. To bardzo niepokojące i powinno być sygnałem dla włodarzy gmin o niedostatecznym edukowaniu ich mieszkańców. Ważne jest również, by gminy zachęcały mieszkańców do likwidacji starych, nieefektywnych kotłów, które pozwalają na spalanie odpadów”.
Dlaczego nie wolno palić odpadów?
Palenie odpadów ma fatalne skutki zarówno dla zdrowia, jak i dla środowiska. W wyniku spalania śmieci do powietrza, którym oddychamy, trafiają toksyczne substancje, takie jak dioksyny, furany czy metale ciężkie. Powodują one kaszel, duszności, zawroty głowy, a w dłuższej perspektywie także alergie, choroby układu oddechowego i krążenia, a nawet choroby nowotworowe. Spalanie śmieci to również marnowanie surowców, które mogłyby zostać ponownie wykorzystane, gdyby trafiły do odpowiednich pojemników do segregacji, a dzięki temu do recyklingu. W końcu palenie odpadów jest także surowo zakazane przez prawo - za palenie śmieci w piecu grozi kara pieniężna do 5 tys. zł, a nawet 30 dni aresztu. Warto wiedzieć, że także spalanie odpadów zielonych, np. liści czy gałęzi, w ogródku lub na działce jest karalne i może skutkować mandatem w wysokości 500 zł.
Jak rozwiązać problem?
Całkowite rozwiązanie problemu jest wyzwaniem, jednak wyniki badania pokazują, że nadal jest wiele do zrobienia w obszarze edukacji. Działania nastawione na zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń związanych z paleniem odpadów oraz korzyści płynących z ich segregacji mogą się okazać kluczem do stopniowego wyeliminowania problemu.
„Aby zaprojektować skuteczną kampanię edukacyjną dotyczącą problemu palenia odpadów w gospodarstwach domowych, postanowiliśmy wyjść od zbadania tego zjawiska: jego przyczyn, skali i motywacji stojących za tą praktyką. Wyniki pozwoliły zdiagnozować jedno ze źródeł problemu, jakim jest stosunkowo niska świadomość dotycząca negatywnych konsekwencji spalania odpadów. W odpowiedzi na tę diagnozę zaplanowaliśmy dwa rodzaje działań. Pierwsze są nastawione na edukację wczesnoszkolną. W ramach kampanii >>Nie pal, segreguj!<< przygotowaliśmy m.in. konspekt lekcji dla klas 1-3 mającej naświetlić uczniom problem i uświadomić im jego konsekwencje, a jednocześnie zachęcić ich do segregacji odpadów. Liczymy też na efekt kuli śnieżnej - mamy nadzieję, że młodzi uczniowie przyniosą nowo zdobytą wiedzę do domu i w ten sposób przyczynią się do wzrostu świadomości także wśród starszych pokoleń. Równolegle uruchomiliśmy kampanię z influencerami, znanymi m.in. z telewizyjnego reality show. Dzięki swojej autentyczności i znajomości realiów życia w lokalnych społecznościach, ci liderzy opinii są wiarygodni dla odbiorców. Pokazując własny przykład, mogą przekonać, że segregacja jest prosta, praktyczna i korzystna” - mówi Monika Wyciechowska, Education Marketing Manager, RLG w Polsce.
Więcej informacji na temat badania oraz materiały do pobrania znajdują się na stronie www.elektro3000.pl.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 18-70 lat, zamieszkujących wsie oraz miasteczka do 20 tys. mieszkańców.
Źródło informacji: RLG
Komentarze W.M.
Polska jest już tak zaawansowana technologicznie, że śmieci przechowuje w chmurze:) Przykład idzie z góry ale skutki takich nowinek poniesie szarak wiejski.
> Komentarz „Wolnych Mediów”
Wolne Media mają tutaj całkowitą rację. Dostarczamy surowiec, za którego dostarczenie musimy jeszcze zapłacić około 18 złotych za miesiąc. Do tego, jak czytałam, BlackRock ma zamiar wprowadzić śmietniki odczytujące biometrię użytkownika i liczące mu «ślad węglowy». Tak więc w temacie będzie jeszcze gorzej niż było, bo przecież dane biometryczne nie zbiorą się same od osób, które nie korzystają z MS Teamsa i noszą ciemne okulary na dworzu. Celem BlackRocka jest nie tylko kasa ale także dane osobowe.
Inną sprawą jest to, że spalenie tych śmieci dostarcza energii czyli obniża koszty utrzymania gospodarstwa domowego, a oddanie ich PSZOK/BYS/MZO i innym firmom jeszcze dodatkowo kosztuje, a niedługo będzie oznaczało oddawanie danych biometrycznych, bo brak skanowania danych biometrycznych będzie oznaczał brak możliwości otwarcia kosza. Dokładnie tak samo jak jest w Żabce / Żappce Nano.
Powyższe udowadnia, że nie o ekologię tu chodzi. Tym bardziej, że 90% wyrzucanego łącznie plastiku jest nierecyklingowalna.
Ależ to było do przewidzenia przy tej polityce wiernych sług (sprzedajnych świń) mafii pasożytdniczej. https://wolnemedia.net/grozi-nam-katastrofa-cieplownicza/
Jak już wcześniej napisałem globalna mafia pasożytdnicza sukcesywnie przejmuje zasoby na ziemi, z nas robiąc powoli niewolników. W samej Polsce miedź, gaz i pewnie zaraz węgiel.
https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/9601003,polska-dakota-polnocna-amerykanie-od-pazdziernika-beda-wiercic-gaz-ko.html
> Do tego, jak czytałam, BlackRock ma zamiar wprowadzić śmietniki odczytujące biometrię użytkownika i liczące mu «ślad węglowy».
Ten system jest już w Polsce wdrażany, inteligentne śmietniki otwierane kodem QR który każdy mieszkaniec dostanie unikalny więc każdy pojedynczy śmieć będzie przypisany do konkretnej osoby.. rzekomo ma być nowocześnie i ma to być odpowiedź na praktyki stosowania odpowiedzialności zbiorowej co jest bezprawne i bezsensowne gdyż segregacja indywidualna jako taka niczemu nie służy skoro można ją bez problemu przeprowadzić w Sortownii ..
https://gazetalubuska.pl/swiebodzin-inteligentne-smietniki-za-12-milionow-zlotych-czy-to-nie-jest-szokujace-pyta-czytelnik-burmistrz-tlumaczy/ar/c3-16465981
A o co chodzi w tym wszystkim? Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi jak zawsze o pieniądze – śmieci to niesamowicie zyskowny biznes – 12 milionów złotych z pieniędzy podatników (czyli nas wszystkich) za KILKA śmietników. I o tresurę ludzi rzecz jasna bo to nie mniej istotny cel w tym wszystkim.
A ze śmieci da sie wyprodukować nawet.. paliwo: https://forsal.pl/artykuly/1117217,zamiast-roponosnych-pol-benzyna-z-plastiku-syntetyczne-paliwa-maja-znaczenie.html
@Katarzyna TG
https://forsal.pl/artykuly/1117217,zamiast-roponosnych-pol-benzyna-z-plastiku-syntetyczne-paliwa-maja-znaczenie.html
Panu Hańderekowi też się nie uda, chyba że zmieni rząd na żymiański:)
A imigrantom zapewnią wygodne mieszkania w hotelach na nasz koszt?
https://wolnemedia.net/ko-psl-polska-2050-i-lewica-w-pe-za-paktem-migracyjnym/
Za mała próbka badanych żeby wyciągnąć jakieś wnioski. Szybkie spojrzenie w źródło i okazuje się że w ankiecie wzięło udział tylko 600 osób. Ciekawy jestem dlaczego w artykule podali dokładny cytat z badania „na reprezentatywnej próbie 600 osób w wieku 18-70 lat,
zamieszkujących wsie oraz miasteczka do 20 tys. mieszkańców. ” ale zastąpili fragment „próbie 600 osób” zwrotem „grupie Polaków”. Trochę podejrzane.
6% z 600 osób to 36.
Czyli zebrali dane tylko od 36 osób które zadeklarowały że pałą śmieci. Za mała próbka żeby wyciągać jakiekolwiek wnioski.
Wspomnę, jak w bodaj 5 klasie podstawówki mieliśmy gościa eksperta zasranego, który przekonywał nas że masło i smalec jest be a produkty rafinowane i z pochodzeniem ropnym już są w porządku. Co ja proponuję, by każde takie uświadamiające zajęcia były przeprowadzane za zgodą rodziców, też w takich zajęciach powinni brać udział rodzice, tą metodą ekoświry nie dobiorą się do dzieci!
Co do braku worków na odpady w PRL, ja z nich korzystam bo są wygodne, odpadki nie zasychają wewnątrz kosza i nie muszę go co tydzień myć, darmowe worki też znajduję przy opróżnionych koszach, ja je zwyczajowo wyrzucam do plastiku bo mam u siebie spory zapas worków i nie potrzebuję by ktoś mnie pilnował czy na pewno mam w co odpady pakować
A ja uważam że spalenie takiej butelki jest bardziej ekologiczne niż składowanie jej na wysypisku i ryzyko skaleczenia zwierząt nią. A las i tak te zanieczyszczenia wchłonie. No i problem mikroplastiku też nam przy tym odpada. Mówię wam niedługo ekolodzy dojdą do takich samych wniosków. A spalarnie śmieci na jakich zasadach działają? Czy z nich nie wydobywa się dym? Poczytajcie o piecach zgazowujących..
@Katarzyna TG
To ja na pewno nie będę korzystał z takiego śmietnika
@radical3dom Nikt nie powinien bo to jest sprowadzanie ludzi do poziomu tresowanych małp i to jeszcze za ich własne pieniądze.