Testy promieniowania komórek ignorują długofalowe skutki
Niedawny zakaz sprzedaży iPhone’a 12 we Francji ze względu na ryzyko związane z promieniowaniem wywołał obawy w całej Europie. Chociaż amerykańskie testy skupiają się na tym, czy telefony podgrzewają tkanki, niektórzy eksperci twierdzą, że nie pokazują one pełnego obrazu.
„Testy są wykonywane w taki sposób, aby sprawdzić, czy powodują rozgrzanie, a nie pod kątem wykazanych chronicznych, długoterminowych skutków” – powiedziała „The Epoch Times” Devra Davis, epidemiolożka zajmująca się nowotworami, posiadająca doktorat z nauk ścisłych i tytuł magistra w dziedzinie zdrowie publiczne w epidemiologii. „Zwłaszcza m.in. wpływ na plemniki i niższy poziom testosteronu”.
Zdaniem pani Davis największym problemem testów w USA jest to, że nie przeprowadza się ich z telefonem przy ciele. Porównała to do skandalu Dieselgate z udziałem Volkswagena, kiedy to sfałszowano testy, aby wykazać niższą emisję spalin, niż faktycznie produkował pojazd. „To samo dzieje się tutaj” – dodała, zauważając, że początkowo testy przeprowadzano z użyciem przekładek, tak jakby telefony znajdowały się w kaburach lub na uchwytach.
Kiedy rząd francuski testuje telefony komórkowe w rzeczywistym użyciu, „np. w dłoni [lub] obok ciała”, powiedziała pani Davis, telefony te przekraczają limity promieniowania Unii Europejskiej (UE). Jak podaje „The Telegraph”, od 2017 r. Francja wycofała lub zażądała aktualizacji oprogramowania dla 42 innych modeli telefonów komórkowych, które emitują nadmierne promieniowanie. Według pani Davis w Stanach Zjednoczonych brakuje tego nadzoru.
Jak wynika z raportu opublikowanego przez Centrum Etyki im. Edmonda J. Safry na Uniwersytecie Harvarda, branża telekomunikacyjna sprawuje niemal całkowitą kontrolę nad Federalną Komisją Łączności (FCC). W raporcie stwierdzono, że dyrektor grupy lobbującej na rynku telekomunikacyjnym przechwalał się, że jej lobbyści spotykają się z urzędnikami FCC 500 razy w roku. „Nie mamy żadnych programów testowania telefonów po ich zatwierdzeniu” – powiedziała pani Davis. „A proces zatwierdzania podlega samoregulacji ze względu na drzwi obrotowe pomiędzy FCC a branżą telekomunikacyjną”.
Dziennik „The Epoch Times” skontaktował się z amerykańskimi Centrami Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oraz amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków (FDA), aby skomentować tę sprawę, ale nie udzieliły jeszcze odpowiedzi.
Jak wynika z przeglądu 23 badań kliniczno-kontrolnych przeprowadzonych w 2009 roku, opublikowanego w czasopiśmie „Journal of Clinical Oncology”, częste korzystanie z telefonu komórkowego ma „możliwy” związek ze zwiększoną częstością występowania raka mózgu. Wynika to zwłaszcza z badań niefinansowanych przez telekomunikację. „Jednak w latach 1990. nasz rząd zaprzestał finansowania badań nad skutkami promieniowania o częstotliwości radiowej dla zdrowia” – powiedział autor badania Joel Moskowitz, dyrektor Centrum Zdrowia Rodziny i Społeczności oraz Zdrowia Społeczności w Szkole Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w oświadczeniu prasowym z lipca 2021 r. „Naszym głównym wnioskiem z obecnego przeglądu jest to, że około 1000 godzin korzystania z telefonu komórkowego przez całe życie, czyli około 17 minut dziennie przez okres 10 lat, wiąże się ze statystycznie istotnym wzrostem raka mózgu o 60%” – napisał Moskowitz. Przegląd z 2009 r. został zaktualizowany w 2020 r. i obejmował 46 badań z podobnymi wynikami.
Międzynarodowa Komisja ds. Biologicznych Skutków Pola Elektromagnetycznego ostrzegła w 2022 roku, że limity narażenia na promieniowanie o częstotliwości radiowej (RFR) ustalone w latach 1990. nie chronią odpowiednio społeczeństwa, zwłaszcza przed nowatorską technologią 5G, dla której nie przeprowadzono badań zdrowotnych.
Według pani Davis kilka ustaw oczekujących na rozpatrzenie w Kongresie daje branży telekomunikacyjnej „wolną rękę” ws. stawiania wież telekomunikacyjnych w dowolnym miejscu, nawet „tuż przy oknie sypialni”.
Przegląd badań naukowych opublikowany w 2022 r. wykazał, że większość badań wykazała zwiększoną częstość występowania nowotworów i chorób związanych z częstotliwością radiową u osób mieszkających w pobliżu stacji bazowych telefonii komórkowej. Niedawne badanie przeprowadzone w Brazylii wykazało, że śmiertelność z powodu nowotworów wzrosła wraz z narażeniem populacji na częstotliwości radiowych stacji bazowych. „Myślę, że 5G powinno być stosowane w placówkach medycznych i wojskowych, podłączone przewodowo do [Ethernetu], ale nie do domów” – powiedziała pani Davis. „Prawdziwym problemem jest to, że aby sieć 5G mogła działać, potrzebujemy miliona nowych anten”.
Autorstwo: George Citroner
Źródło: TheEpochTimes.com
Źródło polskie: WolneMedia.net