Niemcy i Francja chcą zmiany unijnych traktatów
Niemcy i Francja złożyły na posiedzeniu Rady UE w Brukseli wspólny dokument, w którym uzależniono dalsze rozszerzenie UE od zmiany unijnych traktatów.
Chcą rozszerzenia zasady uzależniania wypłaty środków z budżetu UE od przestrzegania praworządności i zastąpienia jednomyślności w Radzie większością kwalifikowaną – i wskazują, że UE musi radykalnie zmienić swój sposób podejmowania decyzji, zanim będzie mogła przyjąć więcej krajów.
Uważają, że UE powinna zacząć podejmować wszystkie decyzje większością kwalifikowaną, zamiast rezerwować niektóre obszary dla jednomyślności, i chcą obniżenia progów niezbędnych obecnie w głosowaniu dla osiągnięcia większości kwalifikowanej.
W UE wymagana jest jednomyślność m.in. w sprawie polityki zagranicznej, podatków czy finansów UE. Odejście od tego na rzecz większości kwalifikowanej wymagałoby zmiany unijnych traktatów.
Chcą zastąpić jednomyślność wymaganą w procedurze art. 7. traktatu większością czterech piątych w Radzie i wprowadzić automatyczne sankcje dla kraju UE, w przypadku którego zostanie stwierdzone łamanie praworządności pięć lat od propozycji wszczęcia procedury. Postulują też wzmocnienie roli Parlamentu Europejskiego w procesie decyzyjnym.
Źródło: NCzas.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz