środa, 22 listopada 2023

 

6 mld zł od polskiego rządu dla Intela na budowę fabryki


To już pewne — pod Wrocławiem powstanie polska „Dolina Krzemowa”. Rząd RP dofinansuje powstanie Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników, w której Intel będzie produkował mikroczipy.

W ramach rządowego programu „Krajowe Ramy Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych” polskie władze dofinansują inwestycję w fabrykę mikroczipów w Miękinie pod Wrocławiem. Polska w latach 2024-2026 wyłoży 1,5 mld dolarów (nieco ponad 6 miliardów złotych) na ten cel. Tym samym będzie to największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w historii naszego kraju. Dla porównania firma Intel wyda na ten cel 4,6 mld dol. (ok. 19 mld zł). Dzięki tym środkom powstanie około 2 tysiące miejsc pracy. W polskiej „Dolinie Krzemowej” odbywał się będzie ostatni etap produkcji mikroczipów. Prace w zakładzie ruszą w 2027 roku.

Sumarycznie największy na świecie producent układów scalonych planuje stworzyć w Europie kompletny łańcuch produkcyjny. Inwestycja Intela na starym kontynencie będzie kosztować 80 miliardów dolarów. Dzięki niej możliwe będzie uniezależnienie się od produkcji mikroczipów w Azji, jak czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów: „Przyjęty program przyczyni się do wzmocnienia europejskiego ekosystemu półprzewodników, zwiększenia bezpieczeństwa ich dostaw w Unii Europejskiej oraz rozwijania nowych rynków dla najnowocześniejszych europejskich technologii”; „Półprzewodniki mają strategiczne znaczenie w gospodarce. Stanowią podstawę urządzeń elektronicznych. Są niezbędne do produkcji m.in. komputerów, telefonów komórkowych, telewizorów czy samochodów”.

Dodajmy, iż decyzja Intela o zlokalizowaniu zakładu w Polsce była podyktowana możliwością uzyskania wsparcia ze strony budżetu państwa. W czerwcu 2023 strona polska za pośrednictwem ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego przedstawiła swoją propozycję, która została przyjęta przez Intela. „Lokalizacja inwestycji Intela w Polsce będzie miała oczywiście dalszy wpływ na rozwój branży zaawansowanych technologii nad Wisłą, ale przede wszystkim trzeba spojrzeć na nią jak na konsekwencję wprowadzanych w Polsce reform w obszarze gospodarki, edukacji, przedsiębiorczości i wykorzystania potencjału polskich inżynierów, przedsiębiorców i innowatorów” – komentuje doktor Szymon Wierciński, ekspert w obszarze nowych technologii z Akademii Leona Koźmińskiego, jak cytujemy za serwisem „Forsal”.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Zdjęcie: jplenio (CC0)
Źródło: PolishExpress.co.uk


  1. Denisrozrabiaka 21.11.2023 13:24

    Niech no pomyślę- 1.5 mld dolarów w kredycie dla 2000 miejsc pracy w amerykańskiej korporacji – to jest sukces! Majstersztyk, co za geniusz! Polska wyprzedza gospodarczo Japonię i Niemcy i zbliżają się do USA.

  2. akami 21.11.2023 19:21

    Zakladając 17 mln doroslych Polakow, oznacza to, ze nierząd Polski w imieniu dorosłego Pokaka wydal jego 350 zł. Bo nierząd poldojezyczny nie ma swoich pieniedzy. Ma te ktore zabiera nam Polakom lub zadłuza sie w nadzym imieniu nie pytajac nad o zgode bo tak chce swiatowa chazarsko sxydowska mafia finansowa. Podsumowując kazdy Pokak jest wlascicielem akcji intela na keote 350 zl.

  3. elroman 21.11.2023 20:31

    To przynajmniej już wiemy, że bałwan z Ameryki nie wciągnie nas w wojnę z Rosją..

  4. Denisrozrabiaka 22.11.2023 00:45

    @elroman skoro Polacy płacą, co im za różnica?

  5. kufel10 22.11.2023 04:13

    Tymczasem lemingi tłumnie odwiedzają zagraniczne sklepy tak ochoczo wspierane z ich pieniędzy. Powiadają : wiesz dlaczego jesteś biedny? ..bo jesteś głupi. No ale .. grochem o ścianę 🙂

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

                           Kto nas obrabuje i w jaki sposób?                                                     Węgiel kamienny to najwięks...