Nowy obowiązek dla barów i restauracji
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nakłada on na bary, puby czy restauracje nowy obowiązek. Chodzi o alkohol.
Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych został w środę opublikowany na stronach RCL. Resort rolnictwa zaznaczył, że obecnie – zarówno w przepisach krajowych dotyczących znakowania środków spożywczych, jak i w przepisach unijnych dotyczących przekazywania konsumentom informacji na temat żywności – „brak jest jednoznacznego wskazania co rozumie się pod pojęciem «napój alkoholowy»”.
Do projektu dołączono także ocenę skutków regulacji. Resort wskazał, że „w odniesieniu do napojów alkoholowych, obecnie obowiązujące przepisy nie określają warunków na jakich możliwe jest stosowanie w oznakowaniu produktu określenia «nalewka»”.
To zaś, zdaniem Ministerstwa, „prowadzi do utraty renomy tego określenia, które konsumenci utożsamiają z napojem spirytusowym wytworzonym na bazie alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego, destylatu pochodzenia rolniczego lub napoju spirytusowego, który w procesie maceracji części roślin lub owoców, który tradycyjnie jest wytwarzany w Polsce przez przedsiębiorców, jak i na własny użytek domowym sposobem”.
W projekcie rozporządzenia resort postanowił więc doprecyzować kryteria, jakie pozwalają na umieszczenie w oznakowaniu napoju spirytusowego określenie „nalewka”. Według Ministerstwa, na etykiecie napoju spirytusowego powinna znaleźć się nazwa prawna „likier” lub „napój spirytusowy” – w zależności od zawartości cukrów – a oprócz tego na etykiecie będzie mogło pojawić się dodatkowe określenie „nalewka”.
Na tym jednak nie koniec. Projekt zakłada także nowy obowiązek dla gastronomii. Wprowadzony ma zostać bowiem obowiązek podawania informacji o zawartości alkoholu dla napojów o jego zawartości powyżej 1,2 proc., „które są oferowane do sprzedaży konsumentowi finalnemu lub zakładom żywienia zbiorowego bez opakowania, lub w przypadku pakowania takich napojów w pomieszczeniu sprzedaży na życzenie konsumenta finalnego lub ich pakowania do bezzwłocznej sprzedaży”.
Obowiązek ten miałby rozpocząć się po upływie 60 dni od wejścia w życie rozporządzenia. Resort rolnictwa uważa, że taki okres jest wystarczający, by puby, restauracje, bary itp. zdołały dostosować się do nowych obowiązków. Informacje o zawartości alkoholu w napojach alkoholowych miałyby pojawić się w kartach dań czy na innych nośnikach informacji znajdujących się w lokalach.
Obecnie projekt rozporządzenia trafił do uzgodnień i konsultacji publicznych. Zgłaszanie ewentualnych uwag przez podmioty zainteresowane ma odbywać się do 21 sierpnia.
Autorstwo: MMC
Na podstawie: Biznes.Wprost.pl, TVN24 Biznes
Źródło: NCzas.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz