czwartek, 9 listopada 2023

 

Zysk z wojny przeciwko Palestynie


Atak Hamasu na Izrael był wsparty amerykańskimi pieniędzmi, bronią i izraelskim wsparciem wywiadowczym, gdzie rząd i wywiad wojskowy zignorowali informacje na temat nadchodzącego ataku.

Obecnie w odpowiedzi na atak Hamasu Palestyńscy obywatele są masakrowani i zmuszeni do opuszczenia kraju. Zabito już około 10000 osób, bombardując szpitale, szkoły, kościoły czy uniwersytety. Izraelskie plany zakładają przesiedlenie Palestyńczyków do Egiptu, krajów Europy i Ameryki.

Ostatecznie Izrael chce przejąć co najmniej północną część Strefy Gazy, co pozwoli mu na rozpoczęcie wielomiliardowych projektów. Jednym z nich jest przejęcie złóż gazu ziemnego. Złoże położone jest około 30 kilometrów na zachód od wybrzeża Gazy i zostało odkryte w 2000 roku przez British Gas (obecnie BG Group). W dokumencie ONZ z 2019 roku, pt. „The Economic Costs of the Israeli Occupation for the Palestinian People: The Unrealized Oil and Natural Gas Potential”, wielkość złoża oszacowano na ponad 1 bilion stóp sześciennych gazu.

Jak podał portal GlobalResearch.ca, od kilku lat prowadzone są rozmowy, aby otworzyć te złoża. „Egipska delegacja ds. gospodarki i bezpieczeństwa przez kilka miesięcy omawiała ze stroną izraelską kwestię zezwolenia na wydobycie gazu ziemnego u wybrzeży Gazy” – poinformował „Al-Monitor” 22 października 2022 r. powołując się na urzędnika, egipskiego wywiadu, który zastrzegł sobie anonimowość. „Egipski urzędnik wyjaśnił, że Izrael potrzebuje rozpoczęcia praktycznych działań w celu wydobycia gazu ze złóż Gazy na początku 2024 r., aby zapewnić sobie własne bezpieczeństwo” – dodano. Podpisany protokół ustaleń pomiędzy Egiptem a Izraelem miał stempel Autonomii Palestyńskiej. Wraz z przejęciem Strefy Gazy, Izrael przy cichej zgodzie Egiptu, Brytyjczyków i USA, będzie mógł wydobywać i sprzedawać ten gaz.

Drugim planowanym przez USA i Izrael projektem w Strefie Gazy jest budowa Kanału Ben-Guriona łączącego Morze Czerwone z Morzem Śródziemnym. Kanał ma iść od Zatoki Akaba przez terytorium Izraela i wchodzić do Morza Śródziemnego w Północnej części Gazy. Projekt ma być konkurencją dla Kanału Sueskiego, pozwalając na przechodzenie przez niego większych jednostek, a koszt budowy miałby się zwrócić w kilka lat.

​Bezprecedensowe masakrowanie obywateli getta w Strefie Gazy nie ma więc tylko podłoża emocjonalnego i działania z czystej zemsty, na co wskazują media głównego nurtu, ale podparte jest pragmatyzmem i czystą kalkulacją ekonomiczną. Wiele izraelskich, zachodnich i bliskowschodnich firm jest żywo zainteresowanych inwestycją w te potencjalnie wielomiliardowe biznesy, i raczej element ludzki jest tu niestety traktowany jako jedynie konieczny do poniesienia „koszt operacyjny”.

Na podstawie: UNctad.orgGlobalResearch.caMatzav.comen.Wikipedia.org
Źródło: PrisonPlanet.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

  Czy Żydzi naprawdę rządzą światem? To pytanie rozgrzewa zawsze do czerwoności, uaktywniając szczególnie zaciekłych antysemitów, jak i zaja...