środa, 6 września 2023

 

Wynajmują, bo się kochają


Od jakiegoś czasu prześladują mnie osoby żyjące z wynajmowania mieszkań. W swoich atakach chcą mnie zmusić na zgodę na bezprawne eksmitowanie lokatorów. Przy czym osoby zalegające z czynszem odsądzają od czci i wiary. Żądają wręcz, żebym zaczął stawać po ich stronie kiedy łamią prawo, nękają lokatorów odłączając im media, nasyłają zbirów, którzy straszą, a nawet biją osoby, które mimo długu czynszowego nie wyprowadzają się, bo nie mają dokąd.

Zjawisko zalegania z czynszem na wolnym rynku jest dość powszechne, bo zarobki są za niskie a czynsze za wysokie. Dlaczego więc ludzie, których często nie stać na płacenie równowartości całej pensji za mieszkanie podejmują ten krok? Bo się kochają. Najwięcej osób wynajmujących mieszkania na wolnym rynku to młode pary, małżeństwa lub związki nieformalne. Oni chcą mieszkać pod jednym dachem, chcą ze sobą żyć, a nie mogą tego robić z powodu nadmiernego zagęszczenia w domach rodzinnych. Mężczyźni w Polsce mieszkają z rodzicami do 35 roku życia. Ci często niewypłacalni lokatorzy to osoby, którym odmówiono kredytu hipotecznego, gdyż ich dochody są albo za niskie, albo niepewne (np. umowy cywilnoprawne lub na czas określony. Zwykle czynsz na wolnym rynku wynosi więcej niż rata kredytu mieszkaniowego i każdy wolałby spłacać swój kredyt niż właściciela, u którego wynajmuje.

Obie strony umowy najmu są w trudnej sytuacji. Właściciel obawia się, że lokator może przestać płacić, a lokator boi się, że gdy tylko powinie mu się noga, zachoruje, ulegnie wypadkowi, padnie ofiara oszustwa czy po prostu pracodawca nie wypłaci pensji na czas lub wcale, znajdzie się na bruku. „Dobrzy lokatorzy”, tacy, dla których czynsz nie stanowi dużej części budżetu domowego należą do rzadkości. Bo tacy ludzie, ok. 10% społeczeństwa biorą mieszkanie na kredyt i je spłacają.

Właściciele tworzą więc mit o tym, że lokator jest nie usuwalny, bo przepisy zanadto go chronią. Tymczasem wystarczy złożyć prosty pozew o eksmisję, aby w ciągu kilku miesięcy uzyskać wyrok. Dla lokatorów jest o tyle ważne, że wobec ich pogarszającej się, czy słabej kondycji finansowej sądy mogą im przyznać lokal socjalny. I tu właściciele lamentują, że na ten lokal się długo czeka, a eksmisja zostaje zawieszona do czasu, aż taki lokal zostanie przez gminę przyznany. Tak jest, ale od wyroku do dostarczenia lokalu właściciel ma prawo otrzymywać od właściwej gminy odszkodowanie w wysokości wolnorynkowego czynszu. A samorządy wypłacają te odszkodowania terminowo.

Buduje się w mediach mit o masowym zjawisku nadużywania prawa przez lokatorów. To zwykłe kłamstwo, które ma uzasadnić nasyłanie zbirów, zwykle na ludzi, którzy tak rozpaczliwie chcieli mieszkać razem, że podjęli trudną decyzję o wynajmowaniu mieszkania mimo zawrotnej wysokości czynszu.

Autorstwo: Piotr Ikonowicz
Źródło: Trybuna.info


  1. replikant3d 05.09.2023 19:38

    Niestety smutna prawda, lecz często właściciele tych mieszkań na wynajem często odziedziczyli je więc nie pochodzą z ubogich rodzin. Dla nich problemy finansowe najemców są jakimś niezrozumiałym pretekstem by nie płacić, bo sami nie mają z tym problemów. ,,Syty głodnego nigdy nie zrozumie,, Ta maksyma od lat jest ciągle aktualna. Zresztą ci którzy pokupowali mieszkania pod wynajem zachowują się tak samo. Chciwość i pazerność to wciąż potężne motywatory do nielegalnych działań. I to się nie zmieni dopóki pieniądz jest na pierwszym miejscu. Prawda jest taka że obecnie 90% społeczeństwa gdyby dostała nagle fortunę, zachowywałaby się tak samo jak ci właściciele mieszkań, a nawet gorzej. Tak nisko już upadliśmy niestety…

  2. tojazenn 06.09.2023 01:52

    Czesto i gesto jest tak ze takich wlascicieli nie widzieli w pubie, restauracji, w drogim samochodzie bo odkladali na kupno mieszkania lub inna inwestycje. A teraz gdy chca ‘bezpieczna’ inwestycje wynajmowac, sa czesto stratni bo zanim wyrok sadu sie uprawomocni to moze minac i rok. Wiec to sa czesto tysiace zlotych plus rachunki za media czesto rowniez nieoplacone. I ‘bogaty’ biedak nie dosc ze ma dosc oszczedzania w zyciu to i pewnie tego zycia mu duzo nie zostalo bo ze stresu i ze lzami w oczach widzi w lustrze jak siwieja wlosy.
    Gdy nie mialem kasy na wklad wlasny, siedzialem u rodzicow i zbieralem. Nie zylem ponad stan. I znam wielu ktorzy tak wlasnie robili, czesto opuszczali kraj zeby zarobic na wklad wlasny a teraz maja kredyt i ‘pomoc’ panstwa w postaci socjalizmu chroniacego zlodzieja a nie wlasciciela.

  3. Drnisrozrabiaka 06.09.2023 09:06

    Sytuacja nie pojęta na zachodzie , aby wynajmujący nie dostawał pieniędzy za swoje.
    To tak jakby pójść do sklepu , wziąć telewizor i powiedzieć, że potrzebuję i potem może oddam ale pieniędzy nie mam.
    Albo to jest to samo – zabierać podatki kupować czołgi i inne zabawki, a potem to za darmo oddać.
    To jest chamstwo!
    Praca póki co jest i jest możliwość wyjechania.
    W Polsce jest inny problem – skolonizowanie przez sojusznika/brata znad oceanu !

  4. Stanlley 06.09.2023 10:17

    Ikonowicz to się znowu ujawnił jako trybun ludu przed wyborami – ale zapomniał kto tak mało płaci ludziom że ci z kolei zalegają z czynszem. Otóż korporacje płacą tak mało jak mogą – po tym jak wybito większość małych i średnich firm – to korporacje zaczynają złote żniwa wyzysku.

    A kto personalnie odpowiada za taki a nie inny stan stwarzający dobre warunki dla korporacji a dla rodzimych firm kłody pod nogi? To premier i partia rządząca – ale też przygłupia opozycja. Jak ludzie nadal będą wybieralli te zakłamane mordy to będzie równia pochyła prowadząca do wojny i zagłady – i dzięki nim my normalni ludzie możemy zapomnieć o dobrobycie i pokoju.

  5. Dobroca 06.09.2023 12:42

    Ikonowicz to ten, co się reklamował na łamach „Angory”, że będzie przyjmował w swej kancelarii tylko zaszczepionych? Możliwe, że przypadkowa zbieżność nazwisk. I tak nie przebił innego delikwenta, który chciał zamykać nasze dzieci w domach. Zakaz jest zakaz – grzmiał niczym wierny piesek rządu na Polskę. Nie mogę sobie przypomnieć nazwiska tego pacjenta, wtrącającego się w wychowanie moich dzieci, może ktoś pomoże.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

                           Kto nas obrabuje i w jaki sposób?                                                     Węgiel kamienny to najwięks...