sobota, 8 lipca 2023

 

Kościół katolicki będzie błogosławił związki homoseksualne


Abp Victor Manuel Fernández, nowo mianowany prefekt Dykasterii Nauki Wiary, udzielił pierwszego wywiadu po swojej nominacji, w którym w zasadzie ogłosił, że jest otwarty na akceptację błogosławieństwa związków homoseksualnych w Kościele katolickim.

Błogosławieństwa związków jednopłciowych są praktykowane od dłuższego czasu w wielu miejscach na świecie, zwłaszcza w Niemczech i Belgii, mimo że są one sprzeczne z wiarą Kościoła katolickiego. Kongregacja Nauki Wiary (obecnie Dykasteria Nauki Wiary) stanowczo przypomniała o tym w 2021 roku, podkreślając, że obecność w takich związkach elementów pozytywnych, które zasługują na uznanie i docenienie, nie może jednak usprawiedliwić tych związków jako prawowitego przedmiotu błogosławieństwa kościelnego.

Teraz wydaje się, że dykasteria, której zadaniem jest strzeżenie katolickiej doktryny, może zmienić swoje stanowisko w tej kwestii. W sobotę, Biuro Stolicy Apostolskiej poinformowało, że papież powołał na nowego prefekta tej dykasterii progresywnego duchownego z Argentyny, abp. Víctora Manuela Fernándeza. Metropolita La Platy, który obejmie nowe stanowisko we wrześniu, udzielił wywiadu dla „Info Vaticana”, w którym wskazał, że pod jego kierownictwem dykasteria może zmienić stanowisko z 2021 roku.

Zdaniem abp. Fernándeza, „małżeństwo, w ścisłym znaczeniu tego słowa, to tylko jedno: stabilny związek dwóch osób tak różnych jak mężczyzna i kobieta, którzy są dzięki tej różnicy zdolni do zrodzenia nowego życia. Nie ma nic, co można by porównać z tym; używanie tej nazwy do opisania czegoś innego nie jest ani dobre, ani celowe. […] Należy zachować wielką ostrożność, aby uniknąć rytuałów albo błogosławieństw, które mogłyby podsycać zamieszanie”. Jednakże, jak zaznacza argentyński teolog, “jeżeli błogosławieństwa udziela się w taki sposób, że nie ma takiego zamieszania – należy to przeanalizować i potwierdzić. Chodzi tutaj o odejście od dyskusji teologicznej na rzecz kwestii roztropności czy dyscypliny”.

Na pytanie o niemiecką Drogę synodalną, abp Fernández przyznał, że nie zna szczegółów dotyczących jej przebiegu. Niezależnie jednak od braku konkretnych informacji, duchowny pozytywnie ocenił tę inicjatywę, twierdząc, że ma ona do zaoferowania Kościołowi coś wartościowego.

Komentarze abp. Fernándeza wywołały szerokie reakcje wśród wiernych i duchownych Kościoła katolickiego. Z jednej strony, są tacy, którzy z zadowoleniem przyjmują ewentualną zmianę, uważając ją za krok ku większej akceptacji i inkluzywności w Kościele. Z drugiej strony, są tacy, którzy obawiają się, że takie zmiany mogą prowadzić do dalszego rozmywania tradycyjnych nauczania kościelnego.

Niewątpliwie, nominacja abp. Fernándeza na stanowisko prefekta Dykasterii Nauki Wiary to sygnał zmiany, jaka może nastąpić w odniesieniu do stanowiska Kościoła na temat błogosławieństwa związków homoseksualnych. Niemniej jednak, niezależnie od tego, jakie zmiany mogą nadejść, pozostaje nadrzędnym zadaniem Kościoła, jak sam abp Fernández podkreśla, zachowanie roztropności i poszanowania dla wszystkich osób, niezależnie od ich orientacji seksualnej. Jednak ta postępowość Kościoła Katolickiego może się skończyć brakiem akceptacji wiernych i w konsekwencji schizmą.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

                           Kto nas obrabuje i w jaki sposób?                                                     Węgiel kamienny to najwięks...