piątek, 22 grudnia 2023

 

Kamiński i Wąsik skazani


W dniu 20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy w drugiej instancji p-ko Mariuszowi Kamińskiemu, Maciejowi Wąsikowi i innym oskarżonym w tzw. aferze gruntowej, skazał głównych podsądnych na kary 2 lat pozbawienia wolności m.in. za nielegalne działania operacyjne.

Przypomnimy, w marcu 2015 r. Sąd Rejonowy w Warszawie skazał Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na kary pozbawienia wolności w wymiarze 3 lat oraz 10. letni zakaz zajmowania stanowisk, za podżeganie do korupcji i fałszowanie dokumentów w celu zdyskredytowania ówczesnego ministra rolnictwa i wicepremiera Andrzeja Leppera. W okresie tym Mariusz Kamiński piastował funkcję szefa CBA, a Maciej Wąsik był jego zastępcą. Taki wyrok, choć jeszcze nieprawomocny, uniemożliwiał skazanym piastowanie m.in. funkcji ministerialnych.

Jesienią 2015 r. PIS wygrał wybory i jedną z pierwszych rzeczy, którą nowe władze wymyśliły, było ułaskawienie Wąsika i Kamińskiego przez nowego prezydenta Andrzeja Dudę. Prezydencki akt łaski został wydany w dniu 17.11.2015 r. Spowodował on wielkie poruszenie w świecie prawniczym, którego spora część stała na stanowisku, że aktem łaski nie można objąć nieprawomocnego skazania. Nie przeszkodziło to jednak, aby nowa władza uznała, że skazania nie było. Aby umocnić takie stanowisko, w marcu 2016 r. sąd apelacyjny uchylił wyrok sądu pierwszej instancji i sprawę umorzył.

Natomiast, w maju 2017 r. Sąd Najwyższy uchwalił, że akt łaski wobec osoby jeszcze nieskazanej prawomocnie, jest bezskuteczny. W lipcu 2018 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że prawo łaski, będące w prerogatywach prezydenta, obejmuje także tzw. akty abolicji indywidualnej. W listopadzie 2019 r. został powołany na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. W czerwcu 2023 r. Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie sądu apelacyjnego o umorzeniu sprawy i przekazał ją do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

W międzyczasie Kamiński i Wąsik zostali posłami Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji.

W następstwie czego Sąd Okręgowy w Warszawie, rozpoznając sprawę w drugiej instancji, dniu 20 grudnia 2023 r. wydał prawomocny wyrok skazujący Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika na dwa lata pozbawienia wolności oraz karę dodatkową w postaci zakazu piastowania funkcji publicznych na okres pięciu lat. Dwaj inni zastępcy Kamińskiego, Grzegorz Postek oraz Krzysztof Brendel również otrzymali karę pozbawienia wolności na okres jednego roku.

W dniu 21.12.2023 r. na sejmowym profilu na platformie „X” pojawiła się informacja, że Szymon Hołownia, marszałek Sejmu wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Jednocześnie prezydent Andrzej Duda skierował do marszałka Hołowni pismo, w którym oznajmił: „W związku z podaną przez Pana Marszałka informacją o planowanym wydaniu postanowień o wygaszeniu mandatów Panom Posłom, należy jednoznacznie stwierdzić, że na skutek zastosowania prawa łaski wobec Pana Mariusza Kamińskiego i Pana Macieja Wąsika, nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu”.

Opinia publiczna w Polsce z zapartym tchem śledzi niszczenie autorytetu prawa i państwa polskiego.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu

KOMENTARZ ADMINA „WOLNYCH MEDIÓW”

Ułaskawienie przez prezydenta, zanim przeczytał uzasadnienie wyroku sądu, może nie mieć mocy prawnej, ponieważ nowe prawo (decyzja sądu) wypiera stare prawo (decyzję prezydenta), na zasadzie nadpisania. Duda przekombinował. Gdyby poczekał z ułaskawieniem do ogłoszenia wyroku, sytuacja byłaby klarowna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

                           Kto nas obrabuje i w jaki sposób?                                                     Węgiel kamienny to najwięks...