Pozwali armię za nadużycie władzy ws. COVID-19
Obecni i byli żołnierze złożyli pozew przeciwko najwyższemu kierownictwu kanadyjskiej armii i Departamentowi Obrony Narodowej, zarzucając nadużycie władzy i naruszenie praw statutowych w odniesieniu do polityki dotyczącej COVID-19.
Pozew dotyczy 128 osób, które twierdzą, że były zmuszane do przyjmowania zastrzyków w związku z nakazem Kanadyjskich Sił Zbrojnych (CAF) dotyczącym szczepionek przeciwko COVID-19, przy czym niektóre odmówiły i zostały wydalone ze służby wojskowej, a inne zastosowały się do zaleceń i rzekomo cierpiały z powodu poważnych działań niepożądanych.
Lista domniemanych naruszeń obejmuje „ignorowanie ustalonego prawa” dotyczącego prawa do prywatności, prawa do wyboru leczenia oraz „pozwolenie na fizyczne i/lub psychiczne tortury członków CAF”. Pozew został złożony pod koniec września przez adwokat Catherine Christensen z Valor Legal Action Centre. Zarzuca różne formy przemocy, w tym nakazywanie żołnierzom przebywania zimą w namiocie i odmawianie im ogrzewania, chyba że zostaną zaszczepieni. „CAF narzuciła swoim członkom nieprzetestowany produkt, błędnie oznaczyła tę eksperymentalną terapię genową jako »szczepionkę«, świadomie składała fałszywe oświadczenia dotyczące bezpieczeństwa i jej skuteczności oraz wprowadziła nakaz bez możliwości odmowy, z wyjątkiem trwałego usunięcia ze służby” – czytamy w pozwie. Dodaje, że COVID-19 wiąże się z niskim ryzykiem młodych dorosłych, podczas gdy ta grupa demograficzna jest obarczona większym ryzykiem obrażeń poszczepiennych.
W jurysdykcjach takich jak Ontario zaleca się młodym ludziom szczepionkę firmy Pfizer zamiast szczepionki Moderna ze względu na ryzyko zapalenia serca. Moderna była w przeważającej mierze używana do szczepienia członków CAF. W pozwie napisano, że dowódcy „działali agresywnie, aby zmusić członków do przyjęcia leków biologicznych w sposób, który w pewnych przypadkach miały charakter przestępczy”. Zarzuca członkom CAF zmuszanie ich do „spędzania niepotrzebnie długich okresów czasu na zewnątrz w ekstremalnych zimowych warunkach, bez schronienia i zabezpieczeń, a także do przymusowego zamykania w małych, ciasnych przestrzeniach bez wytchnienia na posiłki i potrzeby higieny osobistej”. Jeden z powodów utrzymuje, że powiedziano mu, iż osoby, które nie przyjmują zastrzyków, powinny zostać „rozstrzelane”.
Gen. Eyre wydał swoją pierwszą dyrektywę nakładającą obowiązek szczepienia w październiku 2021 r., mniej więcej w tym samym czasie, gdy rząd liberalny nałożył mandat na administrację i sektory regulowane przez władze federalne. Chociaż CAF nie jest służbą publiczną, gen. Eyre powiedział, że powodem wprowadzenia nakazu szczepień było po części „pokazanie przywództwa” Kanadyjczykom. Ottawa zawiesiła mandat służby publicznej w czerwcu 2022 r., a kilka miesięcy później gen. Eyre wydał nową dyrektywę rozluźniającą ten mandat. Od października 2022 r. szczepienie przeciwko Covid-19 nie było już wymogiem pełnienia służby, ale utrzymano je w przypadku misji.
Z pozwu wynika, że jeden z żołnierzy stacjonujący w Valcartier po otrzymaniu dwóch dawek miał problemy zdrowotne i próbował odebrać sobie życie. Inny z Edmonton, któremu odmówiono zwolnienia lekarskiego, przyjął jedną dawkę szczepionki Janssen (Johnson & Johnson), aby uratować swoją karierę – wynika z pozwu. „Obecnie cierpi na zagrażające życiu skutki uboczne” i zdiagnozowano u niego ciężkie uszkodzenia poszczepienne” – czytamy w pozwie. Według doniesień inne osoby po zaszczepieniu cierpiały na porażenie Bella, problemy neurologiczne i problemy z sercem.
Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz