czwartek, 26 października 2023

 

Ludzie wolą interakcje społeczne od cyfrowych


W świecie zdominowanym przez smartfony i technologie cyfrowe może zaskoczyć fakt, że ludzie nadal cenią sobie bezpośrednie interakcje. Niedawne badanie przeprowadzone przez naukowców z Franklin College of Arts and Sciences na Uniwersytecie Georgia wykazało, że uczestnicy na ogół bardziej lubili interakcję z nieznajomym niż przeglądanie telefonu lub siedzenie samotnie.

Główna autorka i doktorantka Christina Leckfor wyjaśniła motywację badania: „Kiedy ludzie znajdują się w prawdziwym świecie, mają do wyboru różne opcje. Chcieliśmy uzyskać wgląd w to, jak ludzie oceniają te opcje, zarówno pod względem tego, czego spodziewają się czuć, a także pod względem tego, jak faktycznie się czują po wykonaniu tych czynności”.

Aby zbadać te spostrzeżenia, naukowcy podzielili uczestników badania na cztery grupy. Dwie grupy przewidywały, jak będą się czuć w związku z różnymi czynnościami, natomiast dwie pozostałe grupy wykonywały przydzielone im zadania. Następnie wszystkie grupy poproszono o uszeregowanie opcji od najbardziej do najmniej przyjemnej. Dodatkowo w skali od 0 do 100 uczestnicy oceniali prawdopodobieństwo przeżycia pozytywnych lub negatywnych emocji podczas każdego zadania.

Wbrew oczekiwaniom uczestnicy dokładnie przewidzieli poziom przyjemności z każdej aktywności. Najwyżej oceniane pod względem pozytywnego znaczenia emocjonalnego są rozmowy z nieznajomymi, a następnie korzystanie ze smartfona i siedzenie samotnie. Jednak wprowadzając dodatkowe opcje, takie jak oglądanie filmów, przeglądanie mediów społecznościowych czy wysyłanie wiadomości tekstowych, uczestnicy przedkładali oglądanie filmów nad rozmowę.

Ciekawym wnioskiem z badania było to, że pomimo poprawy nastroju po rozmowie z nieznajomym, uczestnicy nadal przedkładali pisanie SMS-ów nad rozmowę. Sugeruje to, że ludzie nie zawsze dostrzegają potencjalne korzyści płynące z komunikacji twarzą w twarz i nie zawsze traktują te informacje priorytetowo. Podkreśla to również fakt, że samo postrzeganie czegoś jako przyjemnego nie zawsze prowadzi do chęci zaangażowania się w tę aktywność.

Zbadano także wpływ emocjonalny tych zadań. Rozmowy z nieznajomymi spowodowały znaczny wzrost pozytywnych emocji, średnio o 5 punktów w 100-punktowej skali. Oglądanie filmów spowodowało mniejszy wzrost – 2,4 punktu, a wysyłanie SMS-ów spowodowało spadek pozytywnych emocji.

Badanie to rzuca światło na to, że ludzie wolą interakcje społeczne od interakcji cyfrowych. Pomimo powszechnego stosowania smartfonów i pokusy korzystania z treści cyfrowych, komunikacja twarzą w twarz nadal wydaje się zajmować szczególne miejsce w sercach ludzi. Lecfort podsumował: „Byliśmy zaskoczeni, że chociaż uczestnicy badania zgłaszali poprawę nastroju po rozmowie z nieznajomym, to nadal przedkładali pisanie SMS-ów nad rozmowę z nieznajomym. Może to oznaczać, że ludzie nie zawsze są świadomi potencjalnych korzyści płynących z rozmowy lub nie dają pierwszeństwa do tej informacji”.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

  Czy Żydzi naprawdę rządzą światem? To pytanie rozgrzewa zawsze do czerwoności, uaktywniając szczególnie zaciekłych antysemitów, jak i zaja...