czwartek, 19 października 2023

 

Armia Kanady zakazuje modlitw na oficjalnych uroczystościach


Kanadyjczycy, którzy będą brać udział w uroczystościach Remembrance Day w całym kraju, czeka spora niespodzianka, ponieważ wojsko poinformowało swoich kapelanów, że modlitwy religijne podczas oficjalnych uroczystości publicznych są obecnie zabronione.

„Chociaż dla niektórych naszych członków wymiar modlitwy może zajmować znaczące miejsce, nie wszyscy modlimy się w ten sam sposób; dla niektórych modlitwa nie odgrywa żadnej roli w ich życiu” – czytamy w dyrektywie z 11 października, którą uzyskał „The Epoch Times”. „Dlatego istotne jest, aby kapelani przyjęli wrażliwe i inkluzywne podejście podczas publicznych wystąpień do członków wojska” – stwierdza dyrektywa podpisana przez kapelana generalnego, generała brygady Guya Belisle’a. W praktyce oznacza to, że kapelan, czyli padre, jak się go powszechnie nazywa w szeregach, nie może recytować Biblii ani nawiązywać do Boga podczas uczestniczenia w ceremoniach i uroczystościach publicznych. Zamiast tego „duchowa refleksja” musi mieć „włączający charakter i szanować religijną i duchową różnorodność Kanady”.

Posunięcie to stanowi część szerszego procesu zmian kulturowych w Kanadyjskich Siłach Zbrojnych (CAF) wdrażanego przez rząd liberalny, którego celem jest umieszczenie zasad różnorodności, równości i włączenia społecznego (DEI) w centrum tej organizacji. W przypadku publicznych wystąpień dyrektywa nakazuje kapelanom, „staranny dobór inkluzyjnego słownictwa” i używać języka „pamiętającego o analizie opartej na płci (GBA+)”, co w efekcie zabrania kapelanom odwoływania się do „Ojca Niebieskiego”.

Oprócz egzekwowania kodu językowego padres, dyrektywy usuną także tradycyjne chusty noszone przez kapelanów, na których widnieją symbole ich religii. Kapelan chrześcijański ma krzyż, żydowski ma gwiazdę Dawida, muzułmanin ma półksiężyc i tak dalej. „Kapelani, wybierając strój, który będą nosić podczas publicznych okazji, muszą wziąć pod uwagę możliwość, że niektóre przedmioty lub symbole mogą wywołać dyskomfort, lub traumatyczne uczucia” – stwierdza dyrektywa. Symbole wiary zostaną zastąpione herbem Królewskiej Kanadyjskiej Służby Kapelanów (RCChS).

Decyzja została podjęta po opublikowaniu raportu w styczniu 2022 r. przez Panel Doradczy Ministra Obrony Narodowej ds. rasizmu i dyskryminacji systemowej, który krytycznie odnosił się do religii. W sekcji poświęconej duszpasterstwu CAF stwierdzono, że „religia może być źródłem cierpienia i traumy pokoleniowej”, zwłaszcza dla osób LGBT i ludności rdzennej.

Jeden z kapelanów wojskowy, który poprosił o anonimowość, aby uniknąć represji, powiedział „The Epoch Times”, że nowe zasady stanowią pogwałcenie przymierza, jakie Kanadyjczycy zawarli z poległymi na wojnie. Mówi, że jego zdaniem Kanadyjczycy nie chcieliby uczestniczyć w ceremonii Dnia Pamięci, podczas której nie czci się modlitwą naszych zmarłych. „Jako kapelan wojskowy uważam, że mamy moralne i duchowe obowiązki, zawarliśmy przymierze ze zmarłymi” – powiedział. „Większość tych, którzy walczyli w Wielkich Wojnach, robiła to dla Boga i kraju i zasługuje na to, aby być w ten sposób uhonorowani. Ta nowa polityka jest przede wszystkim pogwałceniem tego paktu”. „Nic z tego nie jest zaskakujące. Muszą stopniowo usuwać Boga z życia publicznego, aby forsować wszystkie te radykalne programy, które obecnie obserwujemy” – dodał. „Nie chodzi o »bycie neutralnym«, ale o zastąpienie tradycyjnej religii nową religią państwową, progresywizmem”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: TheEpochTimes.com
Źródło: Goniec.net

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

                           Kto nas obrabuje i w jaki sposób?                                                     Węgiel kamienny to najwięks...