Obowiązkowe badania genetyczne przed ślubem w Turcji
W Turcji startuje państwowy program zwalczania rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Rząd zapowiedział, że przedmałżeńskie badania genetyczne będą obowiązkowe, a w przypadku stwierdzenia ryzyka państwo sfinansuje metodę in vitro.
Prawo wejdzie w życie pod koniec grudnia. W przypadku rdzeniowego zaniku mięśni (schorzenia nerwowo-mięśniowego), dziecko stopniowo traci funkcje motoryczne i może przestać się poruszać, a nawet oddychać. Dochodzi do utraty neuronów ruchowych rdzenia kręgowego, kóre przekazują impulsy z mózgu do mięśni.
„SMA to choroba, której można zapobiegać. W tym celu realizujemy program badań przesiewowych na SMA wszystkich par przed ślubem i noworodków. Badanie przesiewowe SMA staje się obowiązkowe przed zawarciem małżeństwa. W wyniku badań przesiewowych pary, których geny wskazują na ryzyko urodzenia dziecka z SMA, mogą mimo wszystko posiadać potomstwo, jeśli sobie tego życzą. Koszt pokryje państwo” – poinformował minister zdrowia Turcji Fahrettin Koca, po posiedzeniu Komitetu Naukowego SMA, mając na myśli refundację zabiegów in vitro.
Na SMA zwrócono również uwagę w Rosji. Od 2023 roku noworodki w Rosji będą poddawane badaniom przesiewowym w kierunku 36 chorób, w tym SMA – rdzeniowego zaniku mięśni. Obecnie w ramach państwowego ubezpieczenia zdrowotnego dzieci po urodzeniu są bezpłatnie badane pod kątem pięciu chorób genetycznych, w Moskwie lista ta została poszerzona o sześć kolejnych pozycji.
Źródło: pl.SputnikNews.com
KOMENTARZ „WOLNYCH MEDIÓW”
Możliwe, że to pierwsze kroki do kontrolowania rozrodczości ludzi. Pod pretekstem chorób genetycznych i troski o zdrowie populacji mogą być w przyszłości ludziom odbierane prawa do rozmnażania się, a osoby bez licencji sterylizowane.
Skopiowano z WOLNE MEDIA
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz