Przegląd wydarzeń – 09.01.2024
Francja nie przyjmie obcych imamów. UK schronieniem dla terrorystów. Bliski Wschód w BRICS. Argentyna zatrzymała terrorystów. Hamas na listy Interpolu. Relokacja Palestyńczyków do Europy?
1. „Słuchajcie, śpijcie spokojnie. Nie martwcie się tym” – ten przekaz skierował wychodzący z australijskiego więzienia terrorysta Abdul Nacer Benbrika. Benbrika, obecnie w wieku 63, spędził 18 lat w więzieniu za planowanie zamachu na mistrzostwa krykieta odbywające się na stadionie w Melbourne, wypakowanym 100 tysiącami fanów. Sąd Najwyższy uznał, że dalsze nieokreślone przetrzymywanie w więzieniu niedoszłego zamachowca jest bezprawne. Odrzucono także wniosek o pozbawienie go obywatelstwa. Terrorysta, który przybył do Australii z Algierii, zapewnia, że przeszedł resocjalizację i nie stanowi zagrożenia. Sąd nałożył na niego 60 warunków przebywania na wolności, w tym noszenie elektroniki pozwalającej na ustalenie jego miejsca przebywania, zakaz korzystania z maili itd. Dwóch jego synów podejrzewa się o związki ze skazanymi terrorystami i światem podziemnym.
2. Francja nie będzie już przyjmować imamów szkolonych przez obce państwa, zapowiedział minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin. Ma to na celu zmniejszenie „obcego wpływu” na islam we Francji. Oznacza to, że do 1 kwietnia 2024 r. imamowie wysłani z innych krajów a nadal przebywający we Francji nie będą mogli zachować swojego obecnego statusu.
3. W imię praw człowieka Wielka Brytania stała się schronieniem dla radykałów i przestępców. Sudańczyk z ISIS, znany jako S3, zdaniem agencji MI5 stanowiący zagrożenie dla bezpieczeństwa i pozbawiony już w 2018 prawa do ochrony międzynarodowej, przedarł się ponownie nielegalnie do Wielkiej Brytanii, ale sędziowie nie zgodzili się na jego deportację. Saudyjski dysydent Mohammed al-Massari od lat 1990. angażuje się w rozwój islamizmu w Wielkiej Brytanii. Jego deportację także zablokowano. Wydalenie kaznodziei nienawiści Abu Qutady trwało dekady. Pochodzący z Albanii boss przestępczej organizacji Gjelosh Kolicaj też przekonał sąd, że jego prawa człowieka będą przez deportację naruszone, a jako brytyjski obywatel czuje związki z rodziną przebywającą w Wielkiej Brytanii.
4. Bliski Wschód wchodzi do BRICS. Spośród 5 nowych członków organizacji BRICS cztery kraje pochodzą z Bliskiego Wschodu. Są to Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Egipt. Wspólnota, w skład której wchodzą Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA uważana jest za przeciwwagę dla Zachodu.
5. Rząd Argentyny poinformował, że trzech obywateli Syrii i Libanu zostało aresztowanych pod zarzutem planowania „aktu terrorystycznego” w związku z organizacją w kraju ważnego żydowskiego wydarzenia sportowego. Minister bezpieczeństwa Patricia Bullrich powiedziała mediom, że władze były w stanie najwyższej gotowości, ponieważ Buenos Aires jest gospodarzem Panamerykańskich Igrzysk Maccabiah, w których bierze udział około 4000 sportowców. Bullrich powiedziała, że cała trójka czekała na przybycie czegoś, co jej ministerstwo określiło jako „międzynarodową przesyłkę 35-kilogramowej paczki pochodzącej z Republiki Jemenu”.
6. Centrum Szymona Wiesenthala w liście do Sekretarza Generalnego Interpolu Jürgena Stocka wzywa do umieszczenia przywódców i agentów organizacji terrorystycznej Hamas na liście osób poszukiwanych. Odnosząc się do masakry z 7 października, autorzy piszą, że „większość podżegaczy, przywódców, finansistów i organizatorów tego masowego morderstwa jest znana na całym świecie”. Brak reakcji daje im „złudzenie, że są chronieni przed wymiarem sprawiedliwości”.
7. Pojawiły się doniesienia, że Izrael wspierany przez byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony’ego Blaira jako mediatora, planuje relokację Palestyńczyków ze Strefy Gazy do Europy. W źródłowym artykule w „Times of Israel” nie pada jednak informacja o Europie; jest mowa o rozmowach z umiarkowanymi krajami arabskimi. Tony Blair miał też zaprzeczyć swojemu udziałowi w takich negocjacjach.
Źródło: Euroislam.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz