Chronisz ściśle prywatność? „YouTube” zablokuje ci wideo!
Od maja 2023 roku Google systematycznie walczy z blokerami reklam w przeglądarkach, ograniczającymi oglądanie filmów w serwisie YouTube. Coraz więcej użytkowników zaczęło widzieć ostrzeżenia i wyskakujące komunikaty, które blokują odtwarzanie filmów z „YouTube”, gdy włączona jest funkcja blokowania reklam. Wygląda na to, że Google zdecydował się pójść dalej i zaczął blokować oglądanie wideo, jeśli przeglądarka ogranicza zbieranie danych użytkownika. Z takim zjawiskiem spotkali się użytkownicy Microsoft Edge.
Microsoft Edge, domyślna przeglądarka w najnowszych wersjach systemu Windows, ma wbudowane funkcje bezpieczeństwa, które ograniczają śledzenie online działań użytkownika. Ochrona śledzenia przeglądarki Microsoft oferuje trzy tryby: podstawowy, zrównoważony (domyślny) i ścisły, które nie wymagają wyjaśnień.
Wpisując Edge://settings/privacy w pasku adresu, użytkownik może przełączać się między nimi:
– Tryb „Podstawowy” jest przeznaczony dla tych, którzy nie mają nic przeciwko reklamom dostosowanym do indywidualnych potrzeb i nie boją się szczególnie śledzenia w sieci. Jego główną funkcją jest przeciwdziałanie złośliwym modułom śledzącym, koncentrując się na zagrożeniach, takich jak pobieranie odcisków palców i kopacze kryptowalut. Ten tryb nie blokuje reklam.
– Tryb „Zrównoważony” jest domyślnie włączony i nie blokuje reklam w serwisie „YouTube”. Jest przeznaczony dla użytkowników, którzy chcą mniej spersonalizowanych reklam i minimalnych zakłóceń w korzystaniu z Internetu.
– Tryb „Rurystyczny” został zaprojektowany specjalnie dla tych, którzy cenią prywatność, którzy są gotowi poświęcić kompatybilność witryny i zapewnia najwyższą możliwą ochronę przed śledzeniem. Według Microsoftu tryb ten może mieć „minimalny wpływ na reklamy”, ale nie blokuje ich całkowicie.
Pomimo zapowiedzi Microsoftu wielu użytkowników korzystających ze „ścisłego” trybu ochrony przed śledzeniem w przeglądarce Edge potwierdziło niedawno, że zablokowano im możliwość oglądania filmów z YouTube. Aby kontynuować oglądanie, musisz wyłączyć ochronę przed śledzeniem lub przejść do trybu „zrównoważonego”.
Google na obronę swojego stanowiska przedstawia następujące argumenty: „Blokery reklam naruszają Warunki korzystania z usługi YouTube. Aby kontynuować odtwarzanie filmów, musisz dodać YouTube do wyjątków lub całkowicie wyłączyć blokowanie reklam. Reklama zapewnia globalny dostęp do YouTube. Użytkownicy, którzy chcą oglądać filmy bez reklam, mogą wybrać YouTube Premium, dzięki czemu twórcy treści będą nadal nagradzani”.
Choć tryb „ścisłej” ochrony przed śledzeniem w Microsoft Edge nie blokuje wszystkich reklam, a jedynie te, które rzekomo śledzą użytkownika, YouTube i tak wystawia ostrzeżenie i trudno oczekiwać, że Google zmieni swoją politykę w tej kwestii. Być może w odwecie Microsoft Edge zaczął oznaczać plik instalacyjny przeglądarki Google Chrome jako złośliwy.
Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
to kryptoreklama majkrosoftu – fu!
Korzystam z Firefoxa. Trzy dni temu dostałem pierwsze tego typu powiadomienie. Od dłuższego czasu zbieram się do zerwania z YT, tak jak zrobiłem to już z FB i innymi sieciami społecznościowymi. Moja motywacja zawsze była prosta – uważam, że tego typu serwisy są szkodliwe, manipulują, kradną czas i przytłaczają reklamami. Zerwać z Facebookiem było w miarę prosto (nie używałem go do niczego innego poza kontaktem ze “znajomymi”), trudniej było pozbyć się samego Messengera. Z YT sprawa wygląda dla mnie jednak inaczej, ponieważ kiedy podjąłem decyzję o tym, że będę stopniowo z niego rezygnował miałem jakieś 500 subskrybowanych kanałów i własny kanał z kilkoma tysiącami subskrybentów. Mój kanał na szczęście jest już nieaktywny od kilku lat, natomiast unsubowanie 500 kanałów to było wyzwanie (a raczej męczące klikanie). Wtedy na tapet wprowadziłem adblocki, wtyczki blokujące shorty, cookies erasery, history erasery etc. Jakoś dało się żyć używając tylko playlist i własnej pamięci do tego, aby śledzić kanały. Dodałem nawet opcję banuj kanał, żeby kanały które mnie denerwują nie pojawiały się w wynikach wyszukiwania. Parę miesięcy temu YT zablokował mi główną, dlatego że wyłączyłem wszystkie funkcje szpiegowskie i całą historię przeglądania. Później zaczęli dodawać elementy sugerujące kolejne filmy poniżej ostatniego filmu na playliście, co ponownie mnie zirytowało. Youtube już wydawał się poskromiony, kiedy kilka dni temu dostałem powiadomienie o ZAKAZIE używania adblocków. To jest chyba niemal ostatni gwóźdź do trumny. Pobrałem już wszystkie playlisty, żeby mieć backup i je usunąłem. Teraz mogą mi już nawet zbanować konto, bo nie ma już dla mnie różnicy między korzystaniem z YT jako zalogowany a niezalogowany. No a poza tym Invidious … i niech mnie koropocw*le całują w d*pę.