niedziela, 28 listopada 2021

SPRAWIEDLIWOŚĆ

 

Sprawiedliwe procesy sądowe są niezgodne z „Konstytucją”


Trybunał Konstytucyjny uznał część Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, która przyznaje ETPC kompetencje do oceny legalności wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego za niekonstytucyjną.

Jest to przepis Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który uprawnia Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) do oceny legalności wyboru sędziów sądów konstytucyjnych w poszczególnych krajach.

Chodzi o art. 6 ust. 1 zdanie pierwsze „Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności”, którego pierwsze zdanie brzmi: „Każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą przy rozstrzyganiu o jego prawach i obowiązkach o charakterze cywilnym, albo o zasadności każdego oskarżenia w wytoczonej przeciwko niemu sprawie karnej”.

Inicjatorem zbadania tej kwestii był Zbigniew Zebro, Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości. Ziobro zwrócił się w lipcu do Trybunału Konstytucyjnego o „zbadanie konstytucyjności przepisu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w zakresie, w jakim pozwala on ETPC na ocenę legalności wyboru sędziów TK”.

Trybunał Konstytucyjny uznał podczas środowej rozprawy, że omawiany przepis jest „niezgodny z polską konstytucją”. Kilka tygodni wcześniej TK orzekł, że prawo krajowe ma pierwszeństwo przed prawem Unii Europejskiej.

„Europejski Trybunał Praw Człowieka nie ma podstaw do badania niezawisłości sędziów Trybunału Konstytucyjnego, bowiem jej źródłem są konstytucja RP i ustawy” – powiedział w uzasadnieniu środowego orzeczenia TK sędzia Wojciech Sych. „To, czy sędzia będzie niezawisły, nie wynika ze sposobu, w jaki został powołany, lecz przede wszystkim z jego wewnętrznej niezależności i bezstronności” – podkreślił sędzia Sych. Jednocześnie zapewnił, że TK nie kwestionuje dorobku orzeczniczego ETPCz i roli, jaką odgrywa on w rozwoju i podnoszeniu standardów w zakresie ochrony praw człowieka państw – stron konwencji.

TK orzekł w tej sprawie w pięcioosobowym składzie. Wyroki TK są ostateczne.

Źródło: pl.SputnikNews.com


Skopiowano z WOLNE MEDIA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

                           Kto nas obrabuje i w jaki sposób?                                                     Węgiel kamienny to najwięks...