Fatalne „strategiczne partnerstwo” WEF i agendy ONZ
Informacja sprzed pandemii, ale pewnie o niej nie słyszeliście.
13 czerwca 2019 roku oficjalna strona WEF (Światowe Forum Ekonomiczne) podała informację, że w nowojorskiej siedzibie ONZ podpisane zostało partnerstwo między WEF i organizacją gospodarza. Organizacje reprezentowali odpowiednio Klaus Schwab i Antonio Guterres. Intencją stron od tej pory jest przyśpieszenie realizacji Agendy 2030. Partnerstwo wyszczególnia 6 obszarów współdziałania i finansowania: zmiany klimatyczne, zdrowie, cyfryzacja, równość płci z promocją kobiet, edukacja i sprawności.
Mobilizacja systemów i finansowanie mają sprzyjać agendzie zrównoważonego rozwoju (SDG), której głównym celem jest osiągnięcie zadań nakreślonych do 2050 roku. Nacisk na partnerstwo publiczno-prywatne i współpracę, walkę o zdrowie publiczne, współpracę w zakresie cyfryzacji, umożliwienie edukacji przez całe życie z racji programów przebranżowienia, reorientacji zawodowej. Obie organizacje zapowiedziały potrzebę corocznych spotkań na dokonanie podsumowania efektów współpracy.
16 stycznia 2020 r. strona internetowa FIAN International opublikowała informację o liście otwartym 400 organizacji społecznych i 40 sieci międzynarodowych, w którym skrytykowano fuzję ONZ i WEF dostrzegając w niej przede wszystkim automatyczną delegitymizację ONZ i osłabienie jej mandatu jako instytucji niezależnej z powodu nadmiaru wpływów i gwarantowanych preferencji dla korporacji. W liście tym Gonzalo Berron stwierdza: „Porozumienie formalizuje niebezpieczne przejęcie, odbiera dotychczasowy demokratyczny charakter i niebezpiecznie prywatyzuje instytucję o zasięgu światowym”.
Były urzędnik ONZ, Harris Gleckmann z Uniwersytetu Massachussettes, ocenił, że strategiczne porozumienie było realizacją zamachu przywódców spotykających się w Davos i przejęciem kontroli. Jednocześnie zadał on pytanie o korzyść, jaką odniosła z owej fuzji ONZ, skoro o samym fakcie zdecydowano w wąskim gronie, bez odbycia debaty ogólnej z wszystkimi przedstawicielami.
Dostrzegając wieloletnie skłonności rządu USA do jednostronnych decyzji, zarzucono, że w sposobie zawarcia i warunkach samego porozumienia brak mechanizmów demokratycznych, które w długofalowym działaniu zaowocują kryzysem zaufania, praktyką unikania płacenia podatków, naruszeniom praw obywateli i innych nadużyć.
Autorzy listu domagali się podjęcia kroków zapobiegających zjawisku konfliktu interesów i zapewnienie zachowania demokratycznych zasad zarządzania. Zdaniem Sofii Monsalve – (pełniącej stanowisko sekretarza międzynarodowej organizacji FIAN) zarzuciła korporacjom uczestniczącym w łańcuchu dostaw żywności, że każdego roku niweczą one 75 miliardów ton gleby i 7.5 miliona hektarów lasów, przez co 3,9 miliarda ludności jest niedożywiona. Jej zdaniem Światowe Forum Ekonomiczne reprezentuje jedynie interesy tych, co niszczą środowisko i nie szanują praw człowieka. Trudno takiego partnera uważać za strategicznego w rozwiązywaniu światowych problemów.
O swoich celach i strukturze WEF informuje, że IV rewolucja mająca uczynić świat lepszym jest głównym celem. Wątek wzbudzający szczególne wątpliwości z powodu bezwzględnej zasady „do celu zmierzać należy po trupach” wyjaśniony jest jako złagodzony poprzez tworzenie ośrodków Wspólnot Społeczeństwa Obywatelskiego. W tym celu WEF ma w swoich szeregach 125 przywódców religijnych, organizacje oparte na wierzeniach, grupy ekumeniczne, sieci wielowyznaniowe, specjalistów religioznawstwa 10 głównych nurtów religijnych i duchowych. W styczniu 2024 roku zapowiedziane jest ukazanie się rodzaju raportu „Faith in Action” („Wiara w Działaniu”). Charakteryzując profil działalności parareligijnej i duchowej, obejmuje ona szeroką gamę działalności „filantropijnej”, współpracę z przedsiębiorstwami, władzami, partnerstwo publiczno-prywatne. W sektorze religijnego wpływu powtarzają się w pełni wszystkie punkty Agendy 2030.
Wśród działaczy projektu multireligijności zwracają uwagę niektóre osoby i instytucje, w tym ONZ-u: Jonathan Greenblatt (CEO i dyrektor krajowy żydowskiej Anti-Defamation League – Ligii Przeciwko Zniesławieniom) oraz Azza Karam (członek zarządu Rady Doradczej Wysokiego Szczebla Sekretarza Generalnego ONZ ds. Multilateralizmu).
Tłumaczenie: Jola
Na podstawie: WEForum.org [1] [2], FIAN.org
Źródło: WolneMedia.net
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz