środa, 6 grudnia 2023

 

Wojna o klimat wymaga rezygnacji z obiektywizmu!


Dziennikarze związani z mediami głównego nurtu, takimi jak „Global News” i CBC, zażądali, aby redakcje depeszowe dotyczące zagrożeń zmian klimatycznych wprowadziły taki sam alarmistyczny styl narracji, jak podczas pandemii COVID-19 albo w trakcie II wojny światowej, aby zmusić społeczeństwo do postrzegania tego problemu z taką samą pilnością, jak wówczas.

Podczas wystąpień 22 listopada, podczas panelu zorganizowanego przez Community-Engaged Research Initiative (SFU CERi) na Uniwersytecie Simona Frasera, panelu, w którym uczestniczyli była producentka radia CBC Donya Ziaee, reporter „Global News” zajmujący się zmianami klimatycznymi Kamyar Razavi i felietonista „National Observer” Seth Klein, zażądano, aby media stosowały tę samą taktykę, co podczas poważnych globalnych sytuacji kryzysowych. „Widzieliśmy, jak nadawcy robili to podczas COVID-19 i wiemy, że są w stanie dokonać takiego zwrotu” – powiedziała Tara Mahoney, kierowniczka ds. badań i zaangażowania SFU Ceri.

Klein, który pisze dla „National Observera” i jest autorem książki „A Good War: Mobilizing Canada for the Climate Emergency” (pol. „Dobra wojna: mobilizacja Kanady w obliczu kryzysu klimatycznego”), wezwał nadawców publicznych, aby „urealnili zagrożenie” dla Kanadyjczyków. „Tak naprawdę dziennikarstwo służyło podczas wojny chyba tylko temu, by obudzić świat na nadchodzącą katastrofę, co wydaje się w obecnych czasach również trafne” – stwierdził Klein. „CBC odegrało kluczową rolę w mobilizowaniu kanadyjskiego społeczeństwa podczas wojny, czyniąc zagrożenie realnym, tak aby Kanadyjczycy zrozumieli, co się dzieje, jako wyraźne i aktualne niebezpieczeństwo”.

Reporter „Global News” zajmujący się zmianami klimatycznymi, Razavi, zasugerował, że reporterzy powinni porzucić „archaiczny, przestarzały pogląd” na obiektywizm w dziennikarstwie. „W dzisiejszych redakcjach istnieje rozdźwięk między młodszym pokoleniem przybywających dziennikarzy a starą gwardią, także w odniesieniu do kwestii obiektywizmu. Powiedziałbym, że do dziś w redakcjach panuje pogląd, że obiektywizm opiera się na opowiadaniu historii obu stron” – powiedział Razavi. „Ten rodzaj archaicznego, przestarzałego poglądu zmienia się, dzięki napływowi młodych dziennikarzy, którzy zachęcają nas do myślenia poza tą binarnością”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

  Czy Żydzi naprawdę rządzą światem? To pytanie rozgrzewa zawsze do czerwoności, uaktywniając szczególnie zaciekłych antysemitów, jak i zaja...