sobota, 23 grudnia 2023

 

Nowy pakt migracyjny Unii Europejskiej przeszedł bez echa


Po trzech latach negocjacji Unia Europejska przyjęła nowy pakt o migracji i azylu, który ma na celu zarządzanie migracją i jej unormowanie w długoterminowej perspektywie. Jak ogłoszono, nowe unijne ramy zawierają szereg zmian, które mają zapewnić pewność, jasność i godne warunki osobom przybywającym do UE. Będzie się jednak można wykupić kontrybucją.

Kluczowym elementem paktu jest mechanizm solidarnościowy, który zakłada, że w sytuacji kryzysowej państwa członkowskie będą zobowiązane przyjąć określoną liczbę migrantów lub zaoferować pomoc finansową bądź innego rodzaju wsparcie. Kryzys migracyjny jest definiowany jako masowy napływ migrantów, wywołany siłą wyższą, taką jak wojna czy zmiany klimatu, oraz jako wynik instrumentalizacji migracji.

Pakt zawiera również środki mające na celu zwiększenie ochrony granic zewnętrznych UE, w tym możliwość budowania murów, płotów i innej infrastruktury granicznej. Wprowadza także bardziej rygorystyczne procedury azylowe, szczególnie w krajach pierwszego kontaktu, oraz uprawnienia do odsyłania z powrotem migrantów, którym nie przysługuje prawo do azylu.

Wnioski o azyl mają być rozpatrywane szybciej, a od migrantów będą pobierane obrazy twarzy i odciski palców. Jednocześnie, pakt budzi kontrowersje w niektórych państwach UE.

Polska opozycja obawia się, że Polacy będą zmuszeni do przyjmowania nielegalnych migrantów, pomimo możliwości wpłacania kontrybucji finansowych. Taki okup wydaje się być zresztą po prostu niewłaściwy, bo sugeruje, że polski podatnik ma obowiązek płacić na przybyszów, zachęcając kolejnych do przyjechania.

A wszystko to rozegrało się akurat tego samego dnia gdy nowy rząd postanowił przejąć na rympał TVP. Przypadek czy celowa koincydencja?

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

  Czy Żydzi naprawdę rządzą światem? To pytanie rozgrzewa zawsze do czerwoności, uaktywniając szczególnie zaciekłych antysemitów, jak i zaja...