czwartek, 10 sierpnia 2023

 

Austria zamierza zapisać w konstytucji prawo do gotówki

W dniu 4 sierpnia 2023 roku austriacki kanclerz Karl Nehammer ogłosił plany wpisania prawa do płacenia gotówką do konstytucji kraju, kiedy to płatności zbliżeniowe kartą stają się coraz bardziej popularne w Europie.

Nehammer zaproponował poprawkę po tym, jak Austriacka Partia Wolności, która obecnie zyskuje na popularności w sondażach, oskarżyła obecny rząd o spiskowanie w celu wprowadzenia zakazu płacenia gotówką, aby śledzić swoich obywateli. Nehammer jest liderem konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej, która rządzi w koalicji z lewicową Partią Zielonych. „W samej Austrii każdego roku z bankomatów wypłacanych jest 47 miliardów euro, a średnio każdy Austriak ma przy sobie 102 euro w gotówce” – napisał Nehammer na „Twitterze”. „Dlatego też… jestem zaangażowany w zapewnienie konstytucyjnej ochrony gotówki jako środka płatniczego”.

Plan miałby zagwarantować gotówkę jako opcję płatności i poinstruować austriacki bank centralny, aby zabezpieczył podstawową podaż waluty papierowej. Nehammer powierzył ministrowi finansów Magnusowi Brunnerowi kierowanie tymi działaniami we współpracy z innymi ministerstwami i przedstawicielami sektora prywatnego.

Podejrzenia dotyczące dużych banków i instytucji finansowych śledzących swoich klientów i wydobywających dane osobowe podniosły alarm w związku z przejściem na walutę cyfrową, a aktywiści argumentują, że gotówka jest jedynym sposobem na zapewnienie prywatności.

Coraz częściej firmy obsługujące karty kredytowe – w tym Visa, American Express i Mastercard – zaczęły kompilować i sprzedawać dane osobowe dotyczące transakcji firmom reklamowym jako główne źródło zysków. Dane stojące za większością transakcji cyfrowych są obecnie przekazywane marketerom, firmom i innym firmom, które wydobywają te dane w celu monitorowania trendów i tworzenia reklam spersonalizowanych.

Taka ingerencja w prywatność jest legalna ze względu na lukę znaną jako tokenizacja, technologia finansowa zapoczątkowana w latach 1990., która anonimizuje dane osobowe z transakcji za pomocą unikalnego kodu identyfikacyjnego, który może być później skorelowany przez firmę z indywidualnym plikiem klienta banku.

Systemy te stały się tak zaawansowane, że często są predykcyjne. Na przykład, wiele sklepów jest w stanie dowiedzieć się, że ich klientki są w ciąży na podstawie ich nawyków zakupowych, z dokładnością do kilku dni. W roku 2012 „The New York Times” doniósł o ojcu, który dowiedział się, że jego nastoletnia córka jest w ciąży dzięki ukierunkowanym domowym biuletynom reklamującym odzież ciążową i meble dziecięce.

Ponadto płatności bezgotówkowe stanowią obciążenie finansowe dla firm, a główne instytucje finansowe pobierają opłaty za przetwarzanie kart kredytowych. Opłaty te mogą sięgać nawet 3,5%, wpływając zarówno na sprzedawców, jak i klientów.

Na podstawie: Twitter.comACLU.orgTechTarget.comNYTimes.com
Źródła zagraniczne: Expose-News.comQZ.com
Źródło polskie: BabylonianEmpire.wordpress.com

KOMENTARZ „WOLNYCH MEDIÓW”

To może być haczyk. Zapewnią w konstytucji prawo do płacenia gotówką, ale czy zapewnią również prawo do otrzymywania gotówki? Bo jak ludzie wydadzą, a nie otrzymają nowej, to na to samo wyjdzie — nie będą mogli płacić gotówką, choć będą mieli do tego prawo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

                           Kto nas obrabuje i w jaki sposób?                                                     Węgiel kamienny to najwięks...